Park Sensörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Park sensörleri, park etme işlemini basitleştirmeye yardımcı olan özel cihazlardır. Sürücüyü yoldaki engeller hakkında bilgilendirir, böylece zaman içinde yavaşlamanıza izin verir. Bunları kullanmak özellikle gece ve dar alanlarda etkilidir. Bu yazımızda size park sensörlerinin çalışma prensipleri, park sensörlerinin çeşitleri ve bunların genel kullanım özellikleri hakkında size bilgi vereceğiz.

 

Çalışma prensibi 

Standart tasarımlı sistemler, ultrasonik dalgalar yayan ve yansımalarını engellerden alan sensörler ile donatılmıştır. Sinyal dönüş hızı ile ilgili bilgiler kontrol ünitesine gönderilir.Bu verilere dayanarak bir uyarı cihazı ile sürücüye iletilen bir mesaj üretir.

Ayrıca, ultrasonik sensörler yerine metalize yapışkan antenli modeller vardır. Elektromanyetik bir alan oluşturur ve değişikliklerine tepki verir.

 

Park sensörü türleri nelerdir?

Üreticiler farklı uyarı yöntemlerine sahip sistemler sunar:

1-) Sesli alarm. Bir araba bir engele yaklaştığında, cihaz ritmik sesler çıkarmaya başlar. Engele olan mesafe azaldıkça hızlanırlar. Kritik olduğunda ses sağlamlaşır.


2-) Görsel alarm. Olabilecek olanlar:

  • LED. Farklı renkli lambalar kullanmaya dayanır. Araç bir nesneye yaklaşırken renk yeşilden kırmızıya döner.
  • Sayısal. Engele olan mesafe görüntülenir.
  • LCD ile. Aracın şematik bir resmi, engellere olan mesafelerin sayısal değerleri ile birlikte görüntülenir.
3-) Kombine. Görsel ve sesli alarmların bir kombinasyonudur.

 

Kataloglarda yer alan park sensörü modelleri sensör sayısına göre farklılık gösterir. Özellikle, 4, 6, 8 olabilir. Radarlar, arka ya da ön tamponda ve her ikisinde de bulunabilir. Çoğu zaman arka tampon üzerine yerleştirilir. Ön sensörler genellikle yüksek araçlara ve uzun kaputu olan araçlara monte edilir.

Sistem elemanları birbirlerine tellerle bağlanabilir. Ancak, kontrol ünitesi ile bir uyarı cihazı arasındaki bağlantının radyo sinyali ile yapıldığı kablosuz modeller vardır.

 

Park Sensörü Kullanımı

1.Üreticinin talimatlarını incelediğinizden emin olun.

2.Tampon üzerine sistem elemanlarının montaj yüksekliğine ilişkin önerilere uyulduğundan emin olun. Çok düşük yerleştirilirlerse, yanlış tepki olasılığı daha büyüktür. Bunları çok yükseğe yerleştirmek, aşağıda duran nesnelerin algılanmamasına neden olur.

3.Cihazları yumuşak bir bezle temizleyin, kaba aşındırıcı malzemeler kullanmaktan kaçının.

 

Anindaparca.com’dan satın alın!

Sitemizden online yedek parça satın almak hızlı, rahat ve kârlıdır. Başka sorularınız varsa, destek hizmeti ekibi her zaman size yardımcı olmaya ve kapsamlı bilgiler vermeye hazırdır. Rahat bir alışveriş için Anında Parça!

Bir Önceki Yazı