Egzozdan Neden Siyah Duman Çıkar?

Egzozdan Neden Siyah Duman Çıkar?

 

Aracımızın egzozundan siyah duman çıkmasının birçok sebebi olabilir. Eğer araç, yakıtı iyi yakmıyorsa dışarıya siyah duman verir. Böyle durumlarda çareyi yakıt türünü değiştirmekte buluruz. Fakat yakıt türüyle değil yakıt hacmiyle alakalı bir durumdur.

Bir diğer ihtimal de aracın benzinine yağ karışması sonucu yağ akımı varsa da siyah duman çıkışı gözlemlenir.

Siyah duman çıkmasının bir diğer sebebi ise motorun hava filtrelerinin tıkanmasıdır. İlk çalıştırmada gaz pedalına aşırı bir yüklenme yapılması durumunda gerçekleşir. Bir başka sebep de aracınızın motoruna çok fazla yüklenmeniz olabilir. Çünkü araç motoruna yüklendiğiniz zaman kullanılan yakıta hava karışacaktır. Böylece egzozdan siyah duman çıkacaktır.

Aynı sorun aşağıda basamaklarını verdiğimiz araçta zengin karışım oluşmasından da kaynaklanır:

  • Silindirlere gönderilen yakıt fazla, hava azdır.
  • Kış aylarında soğuk ve yoğun hava daha iyi yanma demektir.
  • Hava filtresinin tıkalı olması yanma işlemini zorlaştırır.

Fazla kirlenmiş hava filtrelerinin derhal değiştirilmesi aracın bakımı için son derece yararlı olacaktır.

 

Hava düzeneği hortumlarının patlak ve kaçırıyor oluşu, dışarıya atılan zararlı gazları azaltmak için egzozdan yanma odasına geri gönderilen EGR düzeneğinin kurumlanması, enjektörlerin arızalı olması egzozdan siyah duman çıkmasına neden olur.

 

Elinizden geldiğince temiz yakıt satan istasyonları tercih etmeniz aracın sağlığı açısından önemlidir.

 

Dizel araçlardaysa aracın soğukken siyah duman atması, ısındıktan sonra ise kesilmesi olması gereken bir durumdur. Aracımızın motorunu çalıştırdıktan sonra ısınana kadar turbo verimsiz çalışır. Yeteri kadar sıkıştırılamayan hava, piston içinde verimsiz yanmaya neden olur. Motor ısındıktan ve turbo normal veriminde çalışmaya başladıktan sonra silindire yeterli basınçla bol oksijenli hava basıldığından motorin yanar ve siyah duman görülmez. Motor henüz ısınmamışken tam yanma gerçekleşmediğinden yakılamayan motorin siyah bir duman şeklinde egzozdan atılır.

 

Tüm bu sebeplerin hangisinin egzoz dumanının siyah olmasına sebep olduğunu öğrenebilmek için aracınızın araç servisinde kontrol edilmesi veya oto tamircisine danışarak problemin sebebini öğrenmelisiniz. Daha güvenli bir sürüş için mutlaka aracınızın bakımına önem vermelisiniz.

 

 

 

 

Bir Önceki Yazı Bir Sonraki Yazı